İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Gayrimenkul Danışmanlığı V2.0

Gayrimenkul Danışmanlığı V2.0

Merhaba,

Umarım iyisininizdir. Sağlığınıza önem veriyorsunuzdur.

Bugün, V 2.0 Gayrimenkul Danışmanlığı dönüşümü hakkında bir paylaşımda bulunmak istedim.

V 2.0 Gayrimenkul Danışmanı nasıl olacak? Hangi yetkinlikler gerekecek?  Nasıl çalışacak? 

Yaşadığımız salgın sonrası hayatımızın eskisi gibi olmayacağını kavramış olmalıyız!

Birçoğumuz hala ilk şokun içindeyiz. Yani aklımıza başımıza almaya çalışıyoruz.

Bazılarımız salgına hızlıca uyum sağladı. Bazılarımız uyum sağlamak için elinden geleni yapıyor. Belli bir grup ise oldukça zorlanıyor. Zorlanmaya devam edecek. Çünkü eski alışkanlıkları bırakmak hiç de kolay değil. Son grup küçük olsa da havlu atmış durumda. Kendilerine yeni bir yaşam kurmak için araştırmalara başladılar.

Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi, salgın dönemine adapte olan danışmanlar mesleğe devam edebilecek. Adapte olamayan “uyumlanamayan” ise zor bir dönemden geçmek zorunda kalacak.

Bu yazımda V 2.0 Gayrimenkul Danışmanlığı’nın hangi alışkanlıkları bırakmamızı, hangi yeni alışkanlıkları hızlıca edinmemizi gerektiriyor onları paylaşmaya çalışacağım.

Sonuçta, barınma ihtiyacı temel bir ihtiyaç. 

Bizim kültürümüzde barınma ihtiyacı farklı amaçlara hizmet ettiği için kolay kolay bitecek bir sektör değil. Türk insanı gayrimenkul yatırımını hem barınma hem de ticari bir yatırım aracı olarak kullandığı için, ülkemizde gayrimenkul sektörünün dinamikleri tüm dünyaya oranla biraz farklı çalışıyor. 

Son 10 yıldır gayrimenkul sektörü ekonomide lokomotif rolünü fazlaca üstlenmiş durumda. Fakat, içinden geçmek üzere olduğumuz ekonomik daralma, hem sektörü hem de bizi oldukça sıkı bir elekten geçireceğe benziyor. 

Genel olarak sektördeki daralma hem arzı hem de talebi azaltırken, aramızdan da birçok arkadaşımız sektörle vedalaşacak. Maddi gücü olmayan ofisler kapanacak ve ideal yapıya gelen ofisler kalıcı olacaklar. 

Ne küçük ofisler ne de kalabalık ofisler ayakta kalabilecek. İdeal danışman sayısı 12-16 kişi arasında olacak. Büyük ofisler metre kare olarak küçülecekler. Ofisler daha çok lojistik ve teknik destek veren birimler haline gelecek. 

Ofisler hangi marka altında çalışırsa çalışsın, mümkün olduğunca dijitalleşmeye geçmek zorunda kalacaklar. Var olan dijital alt yapılarını güçlendirecekler. Hatta alt yapının olmadığı bölgeleri terk edip farklı bölgede ofis açacaklar.

Her ofis bir BT uzmanı, Web tasarımcısı ile çalışacak. Sosyal medya pazarlaması konusunda ya dışardan destek alacaklar ya da bir uzmanı ekiplerine katacaklar.

Ofislerde toplantı ve eğitim oldukça sınırlı miktarda olacak. Tüm toplantılar dijital platforma taşınacak. Bu durum danışman motivasyonunu olumsuz yönde etkileyecek olsada hem ofislere hem de danışmanlara zaman ve para tasarrufu sağlayacak. 

Yine V 2.0 döneminde koçlar ve mentorlar ön planda olacak. Dijital platformlarda eğitim, koçluk ve mentorluk verebilen, bunun için gerekli alt yapısı olan eğitmenler yoğun bir çalışma içine girecekler. 

Yeni dönemde Brokerler dijitalleşme konusunda kendilerine yatırım yapmak zorunda kalacaklar. Dijitalleşme alanında ya kendilerini geliştirecekler ya da uzmanlarla çalışacaklar. Ofislerin tabela değeri önemini yitirecek. Müşteri ve mülk sahipleri ofise gelme alışkanlığını tamamen bırakacaklar.

Ofisler daha çok destek veren birimlere dönüşecekler. Gayrimenkul Danışmanlarına dışardan motivasyon, eğitim ve mentorluk sağlayarak onları diri, verimli ve etkin tutmaya çalışacaklar.

Çevik, dijitalleşmeyi hızlıca tamamlatan, dijital pazarlamayı öğrenip hayata geçiren ofislerin başarısı belirgin şekilde yüksek olacak. Yeni düzende danışman sayısı değil, dijital bilgi ve becerisi yüksek olan ekipler mülk sahiplerini ve müşterileri elde tutmayı başaracaklar.

Dijitalleşmeyi öğrenen bağımsız danışmanlar marka ofislere ciddi rakip olacak ve seri işlem üretebilecekler. Bireysel Gayrimenkul Danışmanlığı yükseliş trendine geçecek.

Gayrimenkul Danışmanı sadece kendini değil, aynı zamanda müşteri ve mülk sahiplerinin yeni beklenti, davranış ve tutumlarını anlamaya, uygun şekilde davranmaya çalışacak. 

Çünkü, ESKİ Mülk Sahipleri ve Müşteriler olmayacak!

Salgın sonrası mülk sahibi ve müşterilerin istekleri, beklentileri değişecek. Bizden farklı ve yeni yaklaşımlar talep edecekler. İş yapma biçimimizi başka görüş açıları ile değerlendirecekler. Alıcı ve satıcılar ile ilişkilerimizi yeniden gözden geçirmemiz ve yeni davranış kalıpları yaratmamız  zorunlu olacak.

Kullandığımız belgelerden sözleşmelere, telefon görüşmelerimizden müzakere tekniklerimize kadar bizi sayısız yenilikler bekliyor.

Tekrar hatırlatıyorum; “Dijitalleşmeye hızlı adapte olanlar  hayatta kalacak“. Uyumlanamayanlar için pek fazla bir sözüm yok. Kolay gelsin. 

V2.0 Gayrimenkul Danışmanı’nın bir yandan iş yapma modeli değişirken diğer yandan mesleğini nasıl yaptığı da ciddi farklar gösterecek.

Eskisi gibi bölge çalışması yapmak mümkün olmayacak. Bölge çalışması daha farklı boyuta gelecek. Amerika’da olan MLS sisteminin bir benzeri bizim ülkemizde de hayata geçirilecek ve işler daha fazla Mülk Listeleme Sistemi üzerinden yürüyecek. 

Canlı sosyal iletişim kısıtlanacağı için, müşteri ve Mülk Sahibi ilişkileri daha çok sanal platformlarda özellikle Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok, Whatsapp, Telegram ve Bombbomb üzerinden sağlacak. Yeni sanal platformlar ve uygulamalar peş peşe hayatımıza girecek

Mülkünü satmak isteyen bir mülk sahibi hizmet alacağı ofisi veya gayrimenkul danışmanını seçerken ofisin ve gayrimenkul danışmanının ne oranda sanal platformları kullandığını, sonuçlarının başarılı olup olmadığı veriler üzerinden öğrenmek isteyecek. Mülk sahibi sanal sunumlarınızı, üç boyutlu mülk gezdirme yöntemlerinizi, drone markanızı ve internet sitenizi fazlasıyla sorgulayacak.

Mülk satın almak veya kiralamak isteyen müşteriler de benzer şekilde bizi yeni yetkinlikler açısından yeniden değerlendirecekler. 

Sonuç olarak V2.0 Gayrimenkul Danışmanı ‘nı yeni bir İş Modeli bekliyor. 

Ben size hazırlık için bir hatırlatma listesi vereyim.

Siz dilediğinizden başlarsınız;

 • Dijital Pazarlama
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • Kişisel İnternet Sitesi
 • Kişisel Blog Sayfası
 • E-posta Listesi oluşturma ve Pazarlama
 • CRM
 • Sanal Mülk Sunumu
 • Drone Kullanımı ve Video çekimi
 • Kişisel Youtube Kanalı 
 • Facebook Kampanya Yönetimi
 • Instagram Kampanya Yönetimi
 • Twitter Kampanya Yönetimi
 • Google Ads
 • Google Analiz
 • Google Keyword
 • Google Drive 
 • SEO Optimizasyonu
 • Zoom ve Loom Kullanımı
 • Canva Kullanımı
 • Dijital İmza ve Sözleşme kullanımı

Bu liste daha uzar ama ben burada keseyim.

V2,0 Gayrimenkul Danışmanlığı başladı. Hayırlı olsun!

Mesleğimizi daha çok evimizden, arabamızdan ve cep telefonumuzdan veya tabletimizden yapmamız gerekecek. Bolca internet Giga Baytlarına ihtiyacımız olacak. Diz üstü bilgisayarın yerini gelişmiş tabletler alacak. Tablet araştırmasına şimdiden başlayın. Yüksek kapasiteli taşınabilir güç kaynakları çok işe yarayacak.

Son kez tekrar ediyorum, “Adapte Olan Başarılı ve Kalıcı” olacak. 

Yeni yetkinlikleri hızlıca kazanan ve eski alışkanlıklarını hızlıca bırakan Gayrimenkul  Danışmanları, Brokerler, Ofisler ve Markalar uyumlanmayı sağlayabilecekler.

V2.0 Gayrimenkul Danışmanlığı hakkında sorusu olanlar bana yazabilirler.

Bu konudaki görüş ve yorumlarınızı lütfen bana yazın. Sizin düşünceleriniz benim için oldukça önemli.

Hepinize bol kazançlar diliyorum.

Güven AÇIKKategoriler
+90 (507) 103 41 97

anamurolayemlak.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir